Konya Sabit Ortodontik Tedavi

Konya sabit ortodontik tedavi, Konya diş teli tedavisi, Konya diş teli fiyatları, Konya diş teli ücretleri, Konya diş teli yapan doktorlar, Konya diş teli yapan hastaneler, Konya diş teli yapan klinikler, Konya diş teli yapan merkezler, Konya diş teli yapan uzmanlar, Konya diş teli yapan diş hekimleri,

Dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılan braketlerin içine ileri teknoloji ürünü çeşitli kalınlıkta ve bükümlerde teller yerleştirilir. Bu teller braketler aracılığı ile dişe istenen yönde kuvvet uygular ve dişler hareket eder. Dişin kökünü de hareket ettirmek mümkündür. Braket bakımı için hasta kooperasyonu gerekir, ama kontrol daha çok doktorun elindedir.

Sabit ortodontik tedavinin de kendi içinde teknikleri vardır. Günümüzde yaygın olarak kabul gören, köşeli tellerden yararlanılan ve paralel kök hareketi yaptırılabilen ‘Edgewise’ tekniğidir.

Sabit tedavide kullanılan braketler de çeşitlidir:

Metal baraketler

Standart ortodontik tedavi için kullanılan metal (nikel veya altın) braketlerin tabanında dişin ideal konumda alması gereken açıların bilgisi vardır. Teller bu bilgiye göre dişin pozisyonunu düzeltir.

Kapaklı braketler

Son yıllarda bir çok markanın ürettiği kapaklı braket sistemlerinde, tel braket içine özel kapağı sayesinde sabitlenir, lastik veya tel ile bağlamaya gerek kalmaz. Bu da telin barket içindeki sürtünmesini en az indirir ve teorik olarak da tedavinin süresini kısaltır. Bir başka avantajıda yanındaki seansların anlamlı derecede kısa olmasıdır. Dezavantajı ise kanvansiyonel metal braketlere göre daha pahalı olmalarıdır.

Şeffaf braketler

Estetik malzemeden yapılmış seramik veya safir braketlerdir. Tamamen estetik olanları veya tel yatağının metal olduğu tipleri vardır. Metal braketlere göre görsel olarak daha avantajlıdırlar. Ancak daha kırılgandır ve dişten sökülmeleri metale göre daha zordur. Kapaklı ve düz olan tiplari vardır.

Lingual braketler

Klasik ortodontik tedavilerde diş telleri, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılarak dişler istenilen şekilde düzenlenmektedir. Ancak yeni Lingual Braket tekniği ile teller, dişlerin dışarıdan görünmeyen arka kısmına (dil ve damak tarafına) yerleştirilir.

Konya’da Sabit Ortodontik Tedavi için Asudent Özel Ağız & Diş Sağlığı polikliniğinden randevu alabilirsiniz

Leave A Reply